9.5 C
Washington DC.
Wednesday, February 26, 2020

Parasite makes Oscars history | First foreign language film to win best picture

South Korean satire directed by Bong Joon-ho sweeps top prize after also winning best director, international film and original screenplay

-

The Korean class satire “Parasite” came into the 2020 Academy Awards with a historic six nominations. Sunday night in Hollywood, filmmaker Bong Joon Ho left with a history-making win of his own: best director.

Bong Joon-ho’s comedy-drama about an impoverished family who infiltrates the household of a wealthier one is the first film not in the English language to take the top prize. It also took the best director, best original screenplay and best international film.

Bong’s film also defeated Once Upon a Time in Hollywood, Jojo Rabbit, and The Irishman to best picture. It marks the first time in 65 years – since Marty in 1955 – that the winner of the Palme d’Or at Cannes has progressed to the best picture Oscar.

Bong paid tribute to Scorsese in his best director speech, saying that, when he was young, he “carved deep into my heart” a quote by Scorsese: “The most personal is the most creative.”

He also thanked Tarantino for championing his work: “Quentin, I love you.”

When the film won the best picture, Bong gave the stage to two of his leading actors: Lee Jung-eun, who said she felt “a very opportune moment in history is happening right now,” and Jang Hye-jin. Jang paid tribute to her director, praising his “crazy hair, the way he talks, the way he walks … and especially the way he directs”.

She then thanked the Korean cinemagoing public for “never hesitating to gibe us straightforward opinions that made us never about to be complacent, and to keep pushing the envelope.”

we all know which Oscars 2020 nominees took home the most coveted prize in film, the Oscar®.

OSCAR NOMINATIONS 2020 BY CATEGORY – 92ND AWARDS

Performance by an actor in leading role nominees:

Antonio Banderas in PAIN AND GLORY
Leonardo DiCaprio in ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
Adam Driver in MARRIAGE STORY
Joaquin Phoenix in JOKER – WINNER
Jonathan Pryce in THE TWO POPES


Performance by an actor in supporting role nominees:

Tom Hanks in A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD
Anthony Hopkins in THE TWO POPES
Al Pacino in THE IRISHMAN
Joe Pesci in THE IRISHMAN
Brad Pitt in ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD – WINNER


Performance by an actress in leading role nominees:

Cynthia Erivo in HARRIET
Scarlett Johansson in MARRIAGE STORY
Saoirse Ronan in LITTLE WOMEN
Charlize Theron in BOMBSHELL
Renée Zellweger in JUDY – WINNER


Performance by an actress in supporting role nominees:

Kathy Bates in RICHARD JEWELL
Laura Dern in MARRIAGE STORY – WINNER
Scarlett Johansson in JOJO RABBIT
Florence Pugh in LITTLE WOMEN
Margot Robbie in BOMBSHELL


Best animated feature film of the year nominees:

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD
Dean DeBlois, Bradford Lewis, and Bonnie Arnold
I LOST MY BODY
Jérémy Clapin and Marc du Pontavice
KLAUS
Sergio Pablos, Jinko Gotoh, and Marisa Román
MISSING LINK
Chris Butler, Arianne Sutner and Travis Knight
TOY STORY 4 – WINNER
Josh Cooley, Mark Nielsen, and Jonas Rivera


Achievement in cinematography nominees:

THE IRISHMAN
Rodrigo Prieto
JOKER
Lawrence Sher
THE LIGHTHOUSE
Jarin Blaschke
1917 – WINNER
Roger Deakins
ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
Robert Richardson


Achievement in costume design nominees:

THE IRISHMAN
Sandy Powell and Christopher Peterson
JOJO RABBIT
Mayes C. Rubeo
JOKER
Mark Bridges

LITTLE WOMEN – WINNER

Jacqueline Durran
ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
Arianne Phillips


Achievement in directing nominees:

THE IRISHMAN
Martin Scorsese
JOKER
Todd Phillips
1917
Sam Mendes
ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
Quentin Tarantino
PARASITE – WINNER
Bong Joon Ho


Best documentary feature nominees:

AMERICAN FACTORY – WINNER
Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert
THE CAVE
Feras Fayyad, Kirstine Barfod and Sigrid Dyekjær
THE EDGE OF DEMOCRACY
Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris and Tiago Pavan
FOR SAMA
Waad al-Kateab and Edward Watts
HONEYLAND
Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska and Atanas Georgiev


Best documentary short subject nominees:

IN THE ABSENCE
Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
LEARNING TO SKATEBOARD IN A WARZONE (IF YOU’RE A GIRL) – WINNER
Carol Dysinger and Elena Andreicheva
LIFE OVERTAKES ME
John Haptas and Kristine Samuelson
ST. LOUIS SUPERMAN
Smriti Mundhra and Sami Khan
WALK RUN CHA-CHA
Laura Nix and Colette Sandstedt


Achievement in film editing nominees:

FORD V FERRARI – WINNER
Michael McCusker and Andrew Buckland
THE IRISHMAN
Thelma Schoonmaker
JOJO RABBIT
Tom Eagles
JOKER
Jeff Groth
PARASITE
Yang Jinmo


Best international feature film of the year nominees:

CORPUS CHRISTI
Poland
Directed by Jan Komasa
HONEYLAND
North Macedonia
Directed by Ljubo Stefanov and Tamara Kotevska
LES MISÉRABLES
France
Directed by Ladj Ly
PAIN AND GLORY
Spain
Directed by Pedro Almodóvar
PARASITE – WINNER
South Korea
Directed by Bong Joon Ho


Achievement in makeup and hairstyling nominees:

BOMBSHELL – WINNER
Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker
JOKER
Nicki Ledermann and Kay Georgiou
JUDY
Jeremy Woodhead
MALEFICENT: MISTRESS OF EVIL
Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White
1917
Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole


Achievement in music written for motion pictures (Original score) nominees:

JOKER – WINNER
Hildur Guðnadóttir
LITTLE WOMEN
Alexandre Desplat
MARRIAGE STORY
Randy Newman
1917
Thomas Newman
STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER
John Williams


Achievement in music written for motion pictures (Original song) nominees:

“I Can’t Let You Throw Yourself Away” from TOY STORY 4
Music and Lyric by Randy Newman
“(I’m Gonna) Love Me Again” from ROCKETMAN – WINNER
Music by Elton John
Lyric by Bernie Taupin
“I’m Standing With You” from BREAKTHROUGH
Music and Lyric by Diane Warren
“Into The Unknown” from FROZEN II
Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
“Stand Up” from HARRIET
Music and Lyric by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo


Best motion picture of the year nominees:

FORD V FERRARI
Peter Chernin, Jenno Topping, and James Mangold, Producers

THE IRISHMAN
Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal, and Emma Tillinger Koskoff, Producers

JOJO RABBIT
Carthew Neal, Taika Waititi and Chelsea Winstanley, Producers

JOKER
Todd Phillips, Bradley Cooper, and Emma Tillinger Koskoff, Producers

LITTLE WOMEN
Amy Pascal, Producer

MARRIAGE STORY
Noah Baumbach and David Heyman, Producers

1917
Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren and Callum McDougall, Producers

ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
David Heyman, Shannon McIntosh, and Quentin Tarantino, Producers

PARASITE – WINNER
Kwak Sin Ae and Bong Joon Ho, Producers


Achievement in production design nominees:

THE IRISHMAN
Production Design: Bob Shaw
Set Decoration: Regina Graves

JOJO RABBIT
Production Design: Ra Vincent
Set Decoration: Nora Sopková

1917
Production Design: Dennis Gassner
Set Decoration: Lee Sandales

ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD – WINNER
Production Design: Barbara Ling
Set Decoration: Nancy Haigh

PARASITE
Production Design: Lee Ha Jun
Set Decoration: Cho Won Woo


Best animated short film nominees:

DCERA (DAUGHTER)
Daria Kashcheeva
HAIR LOVE – WINNER
Matthew A. Cherry and Karen Rupert Toliver
KITBULL
Rosana Sullivan and Kathryn Hendrickson
MEMORABLE
Bruno Collet and Jean-François Le Corre
SISTER
Siqi Song


Best live-action short film nominees:

BROTHERHOOD
Meryam Joobeur and Maria Gracia Turgeon
NEFTA FOOTBALL CLUB
Yves Piat and Damien Megherbi
THE NEIGHBORS’ WINDOW – WINNER
Marshall Curry
SARIA
Bryan Buckley and Matt Lefebvre
A SISTER
Delphine Girard


Achievement in sound editing nominees:

FORD V FERRARI – WINNER
Donald Sylvester

JOKER
Alan Robert Murray

1917
Oliver Tarney and Rachael Tate

ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
Wylie Stateman

STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER
Matthew Wood and David Acord


Achievement in sound mixing nominees:

AD ASTRA
Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano

FORD V FERRARI
Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow

JOKER
Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland

1917 – WINNER
Mark Taylor and Stuart Wilson

ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
Michael Minkler, Christian P. Minkler, and Mark Ulano


Achievement in visual effects nominees:

AVENGERS: ENDGAME
Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken, and Dan Sudick

THE IRISHMAN
Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser, and Stephane Grabli

THE LION KING
Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, and Elliot Newman

1917 – WINNER
Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy

STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER
Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach and Dominic Tuohy


Adapted screenplay nominees:

THE IRISHMAN
Screenplay by Steven Zaillian

JOJO RABBIT – WINNER
Screenplay by Taika Waititi

JOKER
Written by Todd Phillips & Scott Silver

LITTLE WOMEN
Written for the screen by Greta Gerwig

THE TWO POPES
Written by Anthony McCarten


Original screenplay nominees:

KNIVES OUT
Written by Rian Johnson

MARRIAGE STORY
Written by Noah Baumbach

1917
Written by Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns

ONCE UPON A TIME…IN HOLLYWOOD
Written by Quentin Tarantino

PARASITE – WINNER
Screenplay by Bong Joon Ho, Han Jin Won

Story by Bong Joon Ho


The 92nd Oscars held on Sunday, February 9, 2020, at the Dolby® Theatre at Hollywood & Highland Center® in Hollywood, and televised live on the ABC Television Network. The Oscars also was televised live in more than 225 countries and territories worldwide.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read